رویای فرمول یک در سرزمین ایرانیان – باشگاه فرهنگی و ورزشی

خبرگزاری تسنیم: تعداد کشورهایی که توانایی و امکانات میزبانی مسابقات اتومبیلرانی قهرمانی فرمول یک جهان را دارند، انگشت شمار است
خبرگزاری تسنیم: تعداد کشورهایی که توانایی و امکانات میزبانی مسابقات اتومبیلرانی قهرمانی فرمول یک جهان را دارند، انگشت شمار است. در واقع هر کشوری برای برگزاری فرمول یک، هزینه و حوصله ندارد. علاوه بر این، تحمل کردن و منطبق شدن با تغییر قوانین فرمول یک، کار هر کشوری نیست و حتی با سابقه‌ترین میزبان‌ها هم در این وارد کم می‌آورند و از فرمول یک خارج می‌شوند.
او ادامه داد: پیست ما، نخستین پیست فرمول یک دو طرفه جهان است و همین موضوع می‌تواند بهانه‌ای باشد تا بزرگان F1  جهان به ایران بیایند. ما ۷۵ هزار متر مربع برای پیست، ۱۶۵ هزار متر برای ایمنی پیست، آسفالت ریزی کرده‌ایم. پیست استاپ نیز بزرگتر از حد معمول ساخته شده و می‌تواند به نمایشگاه اتومبیل تبدیل شود. در این منطقه‌ آزاد تجاری، ۱۰۰۰ پارکینگ برای اعضا طراحی شده که می‌توانند اتومبیل‌های خود را در آن و با شرایط فیزیکی ایده‌‌آل، نگهداری کنند. به این ترتیب شما می‌توانید یک فِراری مدل ۲۰۱۱ را که اخیراً ۹ میلیارد تومان  قیمت گذاری شده با ۳۰۰ میلیون تومان سوار شوید و از حداکثر قدرت آن لذت ببرید.

رویای فرمول یک در سرزمین ایرانیان 

رویای فرمول یک در سرزمین ایرانیان 

رویای فرمول یک در سرزمین ایرانیان 

سیدمحمد موسوی، مدیر و مالک مجموعه اتومبیلرانی ایرانیان به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم می‌گوید: من به جز خودم و همکارانم، افراد «دیوانه» دیگری سراغ ندارم که به برگزاری فرمول یک در ایران فکر کنند!

اخیراً شرکت فِراری، با سابقه‌ترین تیم حاضر در F1، اعلام کرده که با توجه به تغییر قوانین، احتمال دارد در سال ۲۰۲۱ از فرمول یک، کنار بکشد. همین مسائل نشان می‌دهد که میزبانی مسابقات F1 کار بسیار سختی است و سخت‌تر از آن،‌ متقاعد کردن مسئولان فرمول یک و گرفتن میزبانی است که از قرار معلوم از جام جهانی فوتبال نیز دشوارتر است.

موسوی می‌گوید: پروژه ما یک طرح فرا ملی است که در شرایط اقتصادی موجود، هیچکس به آن فکر هم نمی‌کند. ما برای آغاز به کار این طرح، حدود ۶۰۰ مجوز گرفتیم و ۱۹ مشاور خارجی و ۲۹ مشاور داخلی با ما همکاری کردند.

مراحل اخذ مجوزهای بین المللی این پیست توسط فدراسیون ایران و مشاوران بین المللی در حال پیگیری است تا در آینده میزبان مسابقات قاره‌ای، جهانی، فرمول یک و موتو چی‌پی باشد.

مجموعه اتومبیلرانی سرزمین ایرانیان، مطابق با استاندارهای فدراسیون جهانی اتومبیلرانی به طول ۵ کیلومتر و در مجموعه‌ای ۱۴۰۰ هکتاری ساخته شده است. این مجموعه پیست‌ها توسط مشاوران تراز اول جهانی که سابقه روشن و شاخصی در طراحی و ساخت پیست‌های مختلف دنیا دارند در حال ساخت است.

پیست فرمول یک مجموعه ایرانیان، دارای ۱۸ پیچ است که ۶ تای آن،‌ کپی‌های دقیق از معروف‌ترین و جذاب‌ترین پیشت‌های فرمول یک جهان است. این پیست قابلیت تبدیل شدن به ۱۶ مسیر مختلف را دارد و می‌توان به طور همزمان، ۳ مسابقه در ان برگزار کرد.

همه این مسائل و مشکلات باعث می‌شود تا در کشوری مثل ایران، هیچکس به رویای برگزاری مسابقات F1 حتی فکر هم نکند. اما در این مورد، یک استثنا وجود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *